noc.jpg

bip.jpg bom.jpg ep.jpg ue1.jpg
wybory.jpg
Aktualności - Miasto
"Tworzymy kulturę szacunku w sieci”- szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2018 w SP1
Wprowadzono:09.02.2018 | chodziez3
Liczba wyświetleń:1015
grafika

Dzień Bezpiecznego Internetu DBI odbywa się 6 lutego 2018 r. pod hasłem: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 31 stycznia. Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji.

Działaniami związanymi z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu zostali objęci wszyscy uczniowie i ich rodziny, nauczyciele. W ramach kampanii reklamowej DBI 2018 przygotowano bardzo bogate gazetki ścienne - na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, program edukacyjny dla klas I – III i IV – VI. Rodzicom wysłano maila z prezentacją o "Zagrożeniach Internetu – cyberprzemocy w sieci”.

Uczniowie klas I – III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, na których wykorzystano materiały ze strony https://www.sieciaki.pl/
i http://www.necio.pl/. Uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat: „Do czego służy Internet”, w tym celu obejrzeli kreskówki z programu 3…2…1…Internet. Sformułowali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, dowiedzieli się, do czego służy Internet, jakie są korzyści związane z Internetem i zagrożenia internetowe.  Dzieci nauczyły się również piosenki „ Fajnie w Internecie”, która mówiła o tym, jak uniknąć zagrożeń i jakich informacji nie udzielać. Ponadto dzieci obejrzały scenkę w wykonaniu uczniów klasy 5a „Na ratunek ofierze sieci”. Na podsumowanie  zajęć uczniowie otrzymali materiały edukacyjne w formie: kolorowanek, łamigłówek, quizów, rebusów do pracy na lekcji i w domu.

Uczniowie klas IV – VI na lekcjach informatyki poruszali sprawy dotyczące netykiety, zasad bezpiecznego korzystania z sieci, zagrożeń w Internecie. Dużo miejsca poświęcono zjawisku cyberprzemocy – formom reagowania, postępowania i zapobiegania temu zagrożeniu. W realizacji zajęć zostały wykorzystane materiały ze strony http://www.fdds.pl. Uczniowie obejrzeli filmy: „Formy przemocy”, „Siecio-zagrożenia”. Uczniowie klas IV- VI wzięli udział w szkolnym konkursie na film (spot reklamowy) „Cyberprzemoc w sieci”. Uczniowie sprytnie pokazali w swoim spocie ciemne strony Internetu. W efekcie postanowiono nagrodzić:I miejsce –Mateusz Galon z klasy 6c i dwa równorzędne II miejsca– Kacper Łuczak i Kacper Pieczul z klasy 6c Nasze koleżanki i koledzy z koła informatycznego zaprezentowali scenki pt. „Nigdy nie wiesz, z kim rozmawiasz, więc uważaj!”, i „Uzależnienie od Internetu” przeplatane piosenką „Przez ile dróg” w wykonaniu Radka i Ani, uczniów kl. VI.
Podsumowano również wyniki „XII Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr” Najlepszy wynik uzyskał Wojciech Jęsiek z klasy 6d. Dyrektor szkoły wręczył wyróżnionym uczniom nagrody i dyplomy.
Ciekawostką jest, że w ramach obchodów DBI i Dnia Babci i Dziadka 18 stycznia 2018 uczniowie klas IV należący do koła informatycznego razem z dziadkami, kodowali swoje selfie. Dziadkowie utwierdzili się w przekonaniu, że wraz z wnukami mogą aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, ponadto zobaczyli jak ich wnukowie rozwijają swoje pasje.
 Dzień Bezpiecznego Internetu w znaczący sposób wpłynął na podniesienie poziomu świadomości uczniów na temat zagrożeń w Internecie i zasad bezpiecznego surfowania po sieci. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże. Obchody z pewnością można zaliczyć do udanych.

M. Wojciechowska i B. Kmiotek

POLEĆ ZNAJOMYM